W malarstwie stosuję moją ulubioną technikę – olej na płótnie. Na początku swojej drogi artystycznej malowałam obrazy o różnorodnej tematyce. Były to kompozycje, pejzaże, portrety, architektura miasta Wilna. Inspirowała mnie przyroda, zwłaszcza jesienne pejzaże z niepowtarzalną kolorystyką, bogatą gamą barw, wybujałych żółci i czerwieni. Starałam się nie naśladować, nie kopiować przyrody, ale przedstawiać na swój styl.

Temat aniołów też występował w mojej wcześniejszej twórczości. Lubiłam je malować, to chyba było podświadome. Aniołów można interpretować różnie, ale dla mnie to symbol perfekcji istoty, dążenie ku światłu, doskonałości, to więź, która jest poza zasięgiem naszej materialnej świadomości. Anioł – byt duchowy, nie posiada materii, a wyobraźnia ludzka nadaje mu kształty widzialne. Moje anioły miały swoje kształty.

Jak każdy twórca poszukuję ciągle nowego wyrazu twórczości. Ostatnio w swoim malarstwie skłaniam się ku abstrakcji. Obrazy abstrakcyjne powstają inspirowane własnymi myślami i są wynikiem kontemplacji, również jako interpretacje doznań i przeżyć.

Nigdy nie dążyłam do fotografowania w malarstwie. Moje obrazy to emocje, uczucia. Malując obrazy nakładam kolejno farby na płótno, łączę je, aby odtworzyć jakiś zapamiętały obraz rzeczywistości, który zapadł do podświadomości, a następnie kreuję.

Nie ważne co maluję, ale zawsze to wydobywane jest z wewnątrz, to co przetwarza mózg, co się czyta i myśli, czym się żyje w danej chwili i to przekładam na twórczość.

Nie są to jednak puste machnięcia pędzlem, bez sensu i znaczenia. W bezkształtnych, dyktowanych intuicją plamach i liniach, w grze improwizacji i przypadku staram się wyrazić myśli, uczucia, wrażenia, przeżycia.

Uważam, że niekoniecznie można odnaleźć w obrazach jakiś sens, może to być po prostu nastrój, stan ducha artysty. Sztuka abstrakcyjna w pewnym sensie przetwarza rzeczywistość, jest ucieczką przed światem zewnętrznym, daje możliwość wyrażania rzeczy trudnych do wyobrażenia, otwiera przed artystami drogę do niefiguratywnego ukazania tego, co tylko oni widzą, a odbiorców zmuszają do bardziej emocjonalnego podejścia do dzieł sztuki. 

Obrazy były eksponowane w salach wystawowych Wilna i Wileńszczyzny. Moje prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Litwie, Szwecji, Ameryce.

 

Biografia

Urodzona w 1962 roku w rejonie wileńskim. Mieszka i tworzy w Wilnie. Studiowała filologię na Uniwersytecie Wileńskim. Po ukończeniu studiów pracowała przez wiele lat jako bibliotekarz, redaktor w bibliotece A.Mickiewicza w Wilnie oraz w innych bibliotekach. W 2008 r. ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. Wienożyńskiego w Wilnie. 

Bierze udział w plenerach, wystawach zbiorowych, organizuje wystawy indywidualne. Prowadziła kółka malarskie dla dzieci i młodzieży, niektórzy z nich kontynuują naukę w Akademii Sztuk Pięknych oraz w innych szkołach malarskich. Kilka jej obrazów zamieszczone są w “Antologii polskiej poezji Litwy” jako ilustracje do wierszy. 

Maluje w technice oleju na płótnie. Jej malarstwo można zaliczyć do stylu ekspresjonistycznego i ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Tworzy kompozycje, pejzaże, abstrakcje. Obrazy były eksponowane w salach wystawowych Wilna i Wileńszczyzny, znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Litwie, Szwecji, Ameryce. 

Oprócz malarstwa jej pasją są książki. Sięga nie tylko po pędzel lecz też po pióro. Napisała kilka książek o tematyce krajoznawczej. Krótka jej biografia jest utrwalona (zamieszczona) w wielotomowym wydaniu „Śladami twórców” autorstwa B.Kondratasa. Interesuję się również filozofią, psychologią.

Wystawy Zbiorowe

  • 2008 r. – Muzeum w Kriaunos
  • 2010 r. – Szkoła Sztuk Pięknych im. J. Wienożyńskiego
  • 2013 r. – “Aukso vainikas” Elektrenai
  • 2019 r. – DKP w Wilnie (”Elipsa”)
  • 2021 r. – “Aukso vainikas” Pabradė
  • 2020 r. – DK w Rudominie(„Elipsa”)

Wystawy Indywidualne

  • 2009 r. – Biblioteka im.A.Mickiewicza w Wilnie
  • 2010 r. – Dom Kultury Polskiej w Wilnie
  • 2011 r. – Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny, Niemenczyna
  • 2012 r. – “Więź poza zasięgiem” Biblioteka im. A. Mickiewicza w Wilnie
  • 2013 r. – Dom Kultury Polskiej w Wilnie
  • 2014 r. – Biblioteka w Landwarowie
  • 2014 r. – “Kształty myśli”,Ośrodek Kultury w Rudaminie
  • 2015 r. – „Sentymenty”, Dom Kultury w Miednikach
  • 2017 r. – „Symfonia poszukiwań”,Dom Kultury w Trokach
  • 2020 r. – Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny, Niemenczyna
  • 2022 r. – Biblioteka im. A.Mickiewicza w Wilnie